Škola v přírodě

Hotel U studánky, 739 91 Horní Lomná, 18. 10. – 23. 10. 2020

Škola v přírodě  2020 pod názvem „ZA TAJEMSTVÍM LESA I. – JAK ROSTE LES“ se  koná v rámci Výzvy 6/2019 „Programu podpory ozdravných pobytů dětí z oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší“. Rozhodnutí ministra životního prostředí ČR č.   ze dne   o poskytnutí podpory ze Státního fondu Životního prostředí ČR. 

Materiály ke stažení:

  • Zdravotní způsobilost – zde

18. 10. 2020  Fotky z 1. dne –

19. 10. 2020 Fotky ze 2. dne

20. 10. 2020 Fotky ze 3. dne –

21. 10. 2020 Fotky ze 4. dne –

22. 10. 2020 Fotky z 5. dne

23. 10. 2020  Fotky ze 6. dne

Penzion Pepovka, 6. 10. – 11. 10. 2019

Škola v přírodě   2019 pod názvem „ZA TAJEMSTVÍM LESA IV. – JAK CHRÁNIT LES“ se  koná v rámci 13. výzvy „Programu podpory ozdravných pobytů dětí z oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší“. Rozhodnutí ministra životního prostředí ČR č. 06971762  ze dne 11. 06. 2018 o poskytnutí podpory ze Státního fondu Životního prostředí ČR. 

Materiály ke stažení:

  • Zdravotní způsobilost – zde

Moooooooooooc velké poděkování všem pracovníkům školy za laskavý  a obětavý přístup při práci s dětmi na ozdravném pobytu školy  v období 6. 10. – 11. 10. 2019. Ředitelka školy.

6. 10. 2019  Fotky z 1. dne – zde a zde .

9.00 hod

Děti nastoupily do autobusu, všechna zavazadla, baťůžky, batohy byly naloženy a za mohutného mávání rodičů a slziček smutku (či radosti???)  odjely do školy v přírodě.

12.00 hod

Cesta proběhla v pořádku, nikdo neblinkal. Na místo jme dojeli před chvilkou. Po vystoupení z autobusu a po obědě se začneme ubytovávat v pokojích a vybalovat si zavazadla. K jídlu bude dobroučká nudličková polévka a pečené kuře s rýží. Po odpoledním odpočinku se vypravíme ven na průzkum okolí. Venku je chladno, ale nám to nevadí.

22.00 hod

Po obědě jsme si vybalili kufry, teple jsme se oblékli a vyrazili do lesa, kde jsme stavěli domečky pro sovičku Rozárku a veverku Jůlinku. Zahráli jsme si na medvědy a házeli šiškama na cíl. Potom jsme vyrazili prozkoumávat místní les. Unaveni, ale nadšení  po dlouhé procházce,  jsme se vrátili na hotel a chystali jsme se na výbornou večeři (svíčková s knedlíkem). Na chvilinku jsme si pohráli v herničce a teď už ležíme umytí v postýlkách a spinkáme.  Těšíme se na zítřejší dobrodružství.

7. 10. 2019 Fotky ze 2. dne – zde a zde  a noční pochod – zde .

9.40 hod

Vstáváme do mrazivého dne. Večer byl dlouhý a noc klidná. Na snídani byl obložený talířek – šunka, sýr, rajčátko, chléb, rohlíky, čaj. Dopoledne budeme v klubovně vyrábět klíče k odemykání stromů a potom půjdeme ven. Přejeme domů pěkný veselý den.

13.40 hod

Po dopolední svačině (banán) jsme vyrazili do lesa, pozorovali jsme barvy, podzimu, povídali si, proč stromy opadávají a taky jsme sbírali a poznávali houby. K obědu byla zeleninová polévka a rizoto. Odpolední klid jsme zodpovědně dodrželi a po svačině (rohlík s máslem a marmeládou) nás čeká opět bohatý program.

19.20 hod

Odpoledne děti v lese sbíraly přírodniny, kůru stromů, větvičky, šišky, listy. Určovaly druhy stromů i jejich názvy. Na dětském hřišti zdolávaly průlezky. Po večeři (buchtičky s krémem) píšou děti pohled domů rodičům a následně je čeká dlouhá noc s večerním výletem do lesa za sovou Rozárkou. Přejeme rodičům krásnou noc a hezké sny.

8. 10. 2019 Fotky ze 3. dne – zde a z dnešního odpoledne – zde .

11.30 hod

Na snídani jsme měli rohlík nebo chleba se sýrovou pomazánkou. Dopoledne jsme se učili básničku, pozorovali slimáka, zpívali a prvňáci se učili písmenko T. Po svačině jsme vyrazili na větrnou hůrku. Pozorovali jsme reliéf krajiny, řekli jsme si, co je to obzor. A protože dost foukalo, řekli jsme si o vlivu větru na krajinu, pozorovali jsme ohýbání stromů a větví, let listů ve větru. K obědu nás čeká čočková polévka a rybí filé s bramborovou kaší.

19.30 hod

Po výborném obědě jsme si odpočinuli, ale protože nám počasí odpoledne nepřálo, zůstali jsme na hotelu a dozvěděli jsme se něco o veverce Julince. Přečetli jsme si pohádku, vymysleli jsme hádanky a ten kdo chtěl si mohl vybarvit sovičku Rozárku. Důkladně jsme si prohlédli jak vypadá šiška uvnitř a potom nás čekalo velké překvapení, kdy k nám z lesa přiskákala veverka Julinka, aby se s námi seznamila. Potom jsme vyrazili na večeři, na kterou jsme měli zapečené těstoviny s okurkou. Po večeři si pohrajeme chviličku v herně. Následuje večerní hygiena, pohádka pro hezké sny a šupky hupky do postýlek. Těšíme se na zítřejší dobrodružství.

9. 10. 2019 Fotky ze 4. dne – zde a z odpoledne zde .

8.30 hod

Dnes jsme se probudili do deštivého dne. Na snídani byl loupák a kakao. Vyčistili jsme si zoubky a hurá do herny. Poslechneme si pohádku a zahrajeme  smyslové hry o veverce. Potom si budeme povídat o tom, jak třídíme odpady. Po svačině oblékneme pláštěnky a šupky hupky do lesa na sběr klacíků.

19.10 hod

Na oběd jsme dnes měli krupicovou polévku a špagety. S plnými bříšky jsme si šli odpočinout do postýlek. Vstali jsme do deštivého počasí, ale to nám nezabránilo jít po odpolední svačině (pribináček) uklízet odpadky do lesa.  Oblékli jsme pláštěnky a dobrodružství začalo.  Vrátili jsme se spokojeni, že ve Filipovickém lese je zase čisto. Na večeři jsme měli kuřecí nugetky s bramborovou kaší a teď v herně koukáme na dokument o třídění odpadu. Po skončení pořadu se půjdeme umývat,  poslechneme si pohádku a půjdeme do postýlek. Už se nám to pomalu krátí,  ale ještě se těšíme na zítřejší dobrodružství.

10. 10. 2019 Fotky z 5. dne dopoledne – zde, beseda s myslivcem – zde a večer – zde .

9.00 hod

Dnes jsme se probudili do zamračeného a větrného dne. Zatím ale neprší. Po snídani – vajíčková pomazánka, chléb nebo rohlík, čaj – budeme v penzionu. Budeme plnit další úkoly z našeho environmentálního programu a po svačině nás čeká stezka odvahy.

18.00 hod

K obědu byla frankfurtská polévka a škubánky s mákem. Po odpoledním klidu nás čekala beseda s panem myslivcem. Vyprávěl nám zajímavosti o lese a o zvířátkách a také o práci myslivců při ochraně života v lese. Na svačinu byla rybičková pomazánka a potom nás čeká veliké balení. Po večeři (rajská s masovými koulemi a těstovinami) proběhne hodnocení školy v přírodě a rozdávání diplomů. Pak si zatrsáme na pyžamovém bále a šupky hupky do postýlek.

11. 10. 2019  Fotky ze 6. dne – zde .

13.45 hod

Dnes na nás konečně vykouklo sluníčko a tak jsme se byli dopoledne rozloučit s lesem, okolím penzionu a Filipovicemi. K obědu byla bramborová polévka, kuřecí plátek a brambory. Už jsme sbalení a čekáme v herně na příjezd autobusu. Měli bychom odjíždět kolem 14.00 hodiny a předpokládáme, že v Záblatí budeme kolem 17.20 hodin.

14.25

Děti právě odjely. Autobus pojede přes Šumperk a předpokládaná doba cesty je 3 hodiny.

16.45 Průběžná zpráva

Děti právě vyjíždějí z Opavy.

Hotel Bauer, Staré Hamry – Bílá, 13. 5. – 17. 5. 2019

Moooooooooooc velké poděkování všem pracovníkům školy za laskavý  a obětavý přístup při práci s dětmi na ozdravném pobytu školy  v období 13. 5. – 17. 5. 2019. Ředitelka školy.

14.20 hod

Autobus s dětmi odjíždí od chaty a předpokládaný návrat bude v 15.30 hod na točně v Záblatí.

8.30 hod

Noc proběhla v klidu. Chystáme se na snídani,kde na nás čekají švédské stoly. Kufry jsou sbalené a nachystané k odvozu a teď už se těšíme na kamarády že školky a indiánské dopoledne.

16. 5. 2019 Fotky ze 4. dne – zde  a zde a zde (HURÁ – přidáno odpoledne… a večer….)

20.15 hod

Odpoledne nám trošku pršelo,ale nás to nezaskočilo, oblékli jsme si pláštěnky a dále jsme zdolávali pašeráckou stezku, kde na nás na konci čekala truhla s pokladem. Na večeři jsme měli rýži s kuřecím masem. Po večeři jsme si zabalili kufry, zatancovali jsme si na pyžamové diskotéce, rozdali jsme si diplomy a už se těšíme na zítřejší dopoledne, kdy na nás čeká indiánský program. Teď už ležíme v postýlkách a těšíme se zítra domů.

15.50 hod

Po výborném obědě – fazolová polévka, špenát s bramborovým knedlíkem a vejcem jsme si rozdali pohledy,které nám napsaly maminky a šli jsme si po náročném dopoledni odpočinout. Teď nás čeká výlet na pašeráckou stezku a zdolávání překážek. Na svačinu máme čokoládový termix.

9.00 hod

Noc proběhla v klidu. V rámci švédského stolu hlavně  posnídali kuličky s mlékem, párečky a bábovku. Venku nám neprší a tek se těšíme užít si lanovou dráhu. Potom se s dětmi vypravíme do lesíku, kde děti mohou stavět obydlí pro lesní skřítky. Na oběd nás čeká fazolová polévka a špenát s vajíčkem a bramborovým knedlíkem.

15. 5. 2019 Fotky ze 3. dne – zde a zde .

20.55 hod

Odpoledne zase pršelo. Byli jsme v klubovně. Konaly se soutěže ve družstvech, pantomima, zvířecí stopy a tanec s hudbou. K večeři byly buchty se šodó. Těšíme se na zítřejší den bez deště.

13.10 hod

Dopoledne nepršelo a tak jsme se po krátkém programu na hotelu a po svačině (jablko) vypravili do nedaleké obory. Viděli jsme živá zvířátka – jezevce, bílého jelena i normální jeleny a laňky, s muflonem se pozdravila i paní učitelka Dana. K obědu byla rajská polévka, sekaná s bramborovou kaší a mrkvičkový salát. Fotky se načítají, tak snad se něco povede odeslat…

8.20 hod

Noc proběhla v klidu. Probudili jsme se do deštivého rána. Čekáme na snídani na kterou budeme mít švédské stoly a už se těšíme na další dnešní dobrodružství. Máme potíže s internetem a nejdou nám načítat fotky.

14. 5. 2019 Fotky ze 2. dne – zde a zde .

19.40 zpráva paní učitelky Terezky:

Po vydatném obědě, jsme si šli na pokojíčky odpočinout.  Po odpoledním klidu jsme vyrazili do společenské místnosti,kde na nás čekalo odpoledne plné pohádek. Vyprávěli jsme si pohádky, seznámili jsme se s pohádkovými postavami a nakonec jsme si vybarvili omalovánky. Aby jsme si trošku protáhli těla, zatancovali jsme si na písničky z večerníčku a zahráli jsme si spoustu her,u kterých jsme se pořádně zasmáli.  Odpoledne nám uběhlo jako voda a čekala na nás výborná večeře (rizoto).  Po večeři jsme si pohráli s hračkami, které jsme si ve školce sbalili. Za chviličku se půjdeme osprchovat, poslechneme si pohádku a šup, šup do postýlek. Těšíme se na zítra a doufáme, že se na nás ráno usměje sluníčko.

9.10 hod

Vstáváme do zamračeného dne. Večer byl dlouhý, noc klidná, do postýlek povodeň nepronikla. Těšíme se na snídani. Ta je formou rautu – párky, šunka, sýr,chléb, rohlíky, marmeláda, med, máslo, křupínky, čaj, mléko….. Doufáme, že  déšť spadne za kopcem a nechá nás být v lese. Dopoledne budeme v klubovně hrát hru Na pašerácké stezce. Přejeme domů pěkný veselý den.

13. 5. 2019  Fotky z 1. dne – zde .

19.40 hod

Odpoledne jsme se se seznámili s okolím, byli jsme se podívat na hřiště, kde jsem běhali a hráli různé pohybové hry. Asi po hodině nás ale vyhnal déšť. Tak jsme šli prozkoumat naši chatu a našli jsme klubovnu, ve které jsme hráli různé hry a taky jsme tancovali. Na svačinu byl puding a na večeři boloňské špagety. Někteří z nás snědli i dva talíře. Teď jsme dopsali zprávičky domů a za chvíli se půjdeme uložit do postýlek. Nejmenší děti už jsou unavené a tak určitě brzo usnou

12.40 hod

Cesta proběhla v pořádku, nikdo neblinkal. Na místo jme dojeli asi o půl jedenácté. Po vystoupení z autobusu jsme se ubytovali v pokojích a vybalili jsme si zavazadla. A potom hurá na první oběd. K jídlu byla čočková polévka a kuřecí řízek s bramborovou kaší. Po odpoledním odpočinku se vypravíme ven na průzkum okolí. Venku je sice chladno, ale neprší a není ani mokro.

9.00 hod

Děti nastoupily do autobusu, všechnca zavazadla, baťůžky, batohy byly naloženy a za mohutného mávání rodičů odjely od školy v přírodě.

Penzion Pepovka, 17. 3. – 22. 3. 2019

Škola v přírodě 2019 pod názvem „ZA TAJEMSTVÍM LESA III. – KOLOBĚH VODY V PŘÍRODĚ“ se  koná v rámci 13. výzvy „Programu podpory ozdravných pobytů dětí z oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší“. Rozhodnutí ministra životního prostředí ČR č. 06971762  ze dne 11. 06. 2018 o poskytnutí podpory ze Státního fondu Životního prostředí ČR.

Moooooooooooc velké poděkování všem pracovníkům školy za laskavý  a obětavý přístup při práci s dětmi na ozdravném pobytu školy  v období 17. 3. – 22. 3. 2019. Ředitelka školy.

22. 3. 2019 fotky z 6. dne – zde

16.31 hod

Autobus s dětmi je v Ostravě Porubě, během 10 – 15 minut budou na točně v Záblatí.

15.45 hod

Děti jsou právě v Opavě a mají krátkou čurací pauzu.

13.00 hod

Na obědě – kulajda, kuřecí řízek s bramborovou kaší – jsme si pochutnali. Teď už budeme čekat na autobus, protože se všichni těšíme domů. Odjezd je naplánován na 14.00h.

7.00 hod

Noc proběhla v klidu. V noci nás přišla  navštívit zoubková vila. Na snídani budeme mít lupínky s mlékem. Po té dobalíme zbytky kufrů a vydáme se rozloučit ven s vílou Rozárkou. Povíme si o znečišťování ovzduší kouřem, jak se dá topit jinak, kdo ještě u nás znečišťuje ovzduší, alternativy tepelných zdrojů, budeme pozorovat sluneční kolektory na rekreačním středisku.

21. 3. 2019 fotky z 5. dne – zde

21.00 hod

Po večerních zážitcích a sladké medaili jsme už v postýlkách a těšíme se domů.

18.00 hod

Před večeří nás čekalo balení kufrů. Na večeři jsme měli rajskou omáčku, masové koule a knedlík. Po večeři nás čeká vyhodnocení školy v přírodě. Budou rozdány medaile, diplomy za noční pochod. Nakreslíme poslední dva obrázky do kalendáře přírody a nakonec nás čeká tancování na pyžamové diskotéce.

13.00 hod

Před obědem jsme dětem přečetli korespondenci. Na oběd byla frankfurtská polévka a šišky s mákem. Po odpoledním klidu nás bude čekat spousta zábavy. Na svačinku bude rybí pomazánka. Potom půjdeme před chatu a budeme soutěžit na hřišti. Následovat bude připrava na koupání ve vyhřívaném bazénu se slanou vodou.

7.00 hod

Noc proběhla v klidu. Probudili jsme se do slunného dne. Po snídani rohlík se šunkou si povíme další z příběhů jedné kapky – Žíznivý poutník, kterou vodu můžeme pít. Dále nás čeká čarování s vodou a jinými tekutinami. Vyzkoušíme si udělat také malou turbínu. Po svačince, si vyrazíme ke studánce, kde jsme sbírali šišky a hráli na medvědy.

20. 3. 2019 fotky z 4. dne – zde

20.00 hod

Po večeři jsme dětem v klubovně pustili na promítacím plátně několik pohádek. Teď už jsme umytí, jdeme spinkat a těšíme se na zítřejší dobrodružství.

17.00 hod

Děti se podívaly do budovy elektrárny. V přednáškovém sále viděly instruktážní video o elektrárně a pohádku. Potom nás provedli podzemní elektrárnou a nakonec nás autobus vyvezl k Dolní nádrži. Po náročném odpoledni si děti půjdou hrát do klubovny. Mohou si kreslit i zpívat. Děti nakreslí další dva obrázky do kalendáře přírody. Na večeři budeme mít kuřecí nudličky s bramborovou kaší.

12.00 hod

Po náročném dopoledni, kdy děti sbírali šišky a udělali víle Rozárce veliké srdce. Bylo to poděkování za včerejší sladkosti, a že na nás pořád myslí. Teď nás čeká oběd. Budeme mít krupicovou polévku a špagety. V 13.00 hod nás vyzvedne autobus a odveze nás k přehradě Dlouhé stráně. Celková doba prohlídky je cca 2 hodiny, kde nás autobus převeze do lyžařského areálu Kouty do elektrárny, k dolní nádrži a zpět.

7.00 hod

Noc proběhla v klidu. Probudili jsme se a venku nám trošku sněží. Přípravy na dnešní den jsou v plném proudu. Po snídani loupák, kakao nás čeká další velký příběh jedné kapky – Jaká je voda -vlastnosti vody, mrazíme led. Čekají nás, pokusy tání ledu a sněhu, mrznutí vody.

19. 3. 2019 fotky z 3. dne –zde

21.00 hod

Všichni jsme statečně zdolali večerní pochod za vílou Rozárkou. Každý si v jezírku vylovil jednu hvězdičku. Poklad si děti rozdělili na chodbě, až byly převlečené. Teď už jsme všichni v postýlkách a těšíme se na zítřek.

18.00 hod

Už jsme se vydováděli v bazénku a teď nás čeká večeře. Budeme mít pečené kuře s bramborem. Po té nás v klubovně čekají písničky s tématikou vody a sněhu a nakreslíme další dva obrázky do kalendáře přírody. Po pohádce bude následovat vzkaz od víly Rozárky a děti se připraví na večerní pochod.

13.00 hod

Po náročném dopoledni jsme se naobědvali. Měli jsme čočkovou polévku, rizoto s kuřecím masem. Na svačinku nás čeká puding. Po odpoledním klidu nás bude čekat spousta zábavy. Před chatou si vytvoříme malá jezírka a budeme v nich chytat ryby. Potom nás čeká několik soutěží a příprava na koupání ve vyhřívaném bazénu se slanou vodou.

7.00 hod

Noc proběhla v klidu. Probudili jsme se do slunného mrazivého počasí. Na  snídani máme párek s kečupem a chléb. Po snídani půjdeme do klubovny pozorovat sněhové vločky pod lupou a čeká nás kreslení sněhových vloček. Dozvíme se také co je vodopád a zkusíme si to z plastelíny vymodelovat. Po svačině nás čeká vycházka do lesa, kde si nachystáme překážkovou dráhu.

18. 3. 2019 fotky z 2. dne – zde

21.00 hod

Po večeři jsme si v klubovně zazpívali, nakreslili jsme další dva obrázky do kalendáře přírody. Potom jsme si vyprávěli o zážitcích z 2. dne a napsali jsme dopisy domů. Kdo dopsal, mohl si ještě hrát. Teď už jsme umytí a čeká nás pohádka a šup šup do postýlek.

15.00 hod