Škola v přírodě

Malá Morávka – Hotel Neptun / 4. 4. – 8. 4. 2022

Škola v přírodě pod názvem „Putování za lesními skřítky“ se koná v rámci 6. výzvy „Programu podpory ozdravných pobytů dětí z oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší“. Rozhodnutí ministra životního prostředí ČR č. 1190600017  ze dne 09. 04. 2020 o poskytnutí podpory ze Státního fondu Životního prostředí ČR.

Informace a fotky z ozdravného pobytu dětí budou vkládány každý den na webové stránky školy.

 

Fotky – první den ZDE,  ZDE a ZDE

Dojeli jsme v pořádku. Děti se ubytovaly, po obědě a poledním klidu půjdou prozkoumávat okolí. Vyhlásili jsme hru „Putování za lesními skřítky“. Plnění budeme zaznamenávat v denících. Následovala vycházka po okolí a návštěva místní kapličky na Kapličkovém vrchu s pozorováním ekosystému les.

Fotky – druhý den ZDE, ZDE a ZDE

Počasí nám sice moc nepřeje, ale přesto jsme si užili vycházku lesem a určovali stromy s využitím atlasu. Odpoledne patřilo práci ve skupinách, doplňování pracovních listů s tématem živočichové na jaře. V rámci vycházky jsme využili přírodních materiálů ke stavbě domečků pro skřítky. Den byl zakončen soutěžemi a zvířátkovým večerem.

Fotky – třetí den ZDE

Třetí den našeho pobytu jsme se na vycházce zaměřili na orientaci v terénu. Odpoledne proběhl orientační závod s hledáním pokladu. Večer jsme doplnili deníky a zazpívali si za doprovodu harmoniky.

Fotky – den čtvrtý ZDE, ZDEZDE a ZDE

Menší děti si udělaly výlet do Karlovy Studánky a větší na Praděd. Také jsme splnili úkoly spjaté s problematikou vody v přírodě. Odpoledne byla beseda s ekologem a odborníkem na zdejší krajinu. Po odpočinku u pohádky následoval noční pochod zaměřený na orientaci v terénu a poznávání zvuků lesních zvířat. 

Fotky – den pátý ZDE

Poslední den našeho pobytu jsme si vyprávěli o nemocech a úrazech, prohlédli si lékárničku a porovnávali cestovní a školní. Nacvičili jsme si přenos zraněného a vyplnili  pracovní listy k tématu jak předcházet nemocem. Připravili jsme si osnovu ke slohové práci o zlepšení životního prostředí. V závěru pobytu jsme se rozloučili se známými místy.

Ve 14:00 nastoupíme do autobusu a přibližně v 15:30 bychom měli být v Bohumíně.

Penzion Pepovka / 5. 10. – 9. 10. 2020

Škola v přírodě   2020 pod názvem „Po stopách děda Praděda“ se  koná v rámci 13. výzvy „Programu podpory ozdravných pobytů dětí z oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší“. Rozhodnutí ministra životního prostředí ČR č. 06971762  ze dne 11. 06. 2018 o poskytnutí podpory ze Státního fondu Životního prostředí ČR. 

Informace k ozdravnému pobytu „Po stopách děda Praděda 2020″ – ZDE .

Telefonický kontakt: 730 521 460

Materiály ke stažení:

  • Zdravotní způsobilost – zde
  • P1 P2 „Po stopách děda Praděda“ – ZDE

Děkuji všem pracovníkům školy za laskavý a obětavý přístup při práci s dětmi na ozdravném pobytu školy v období 5. 10. – 9. 10. 2020. Ředitelka školy.

Fotky 1. den – ZDE a ZDE

18.15 hod

Po odpoledním klidu měly jít děti na vycházku do okolí a plnit úkoly hry “ Po stopách děda Praděda“, vzhledem k počasí, jsme museli udělat změnu a ve společenské místnosti jsme tvořili titulní stránku deníku.
V 18 hodin jsme šli na večeři – máme rizoto a kyselý okurek.
Po večeři je připraven večerní program – seznámení žáků s přírodou a historií regionu s místními pověstmi. Poté promítneme film.

12.00 hod

Děti dojely v pořádku. Jsou ubytované v krásných pokojích a právě se chystají k obědu. Cesta proběhla bez komplikací a všichni se už těší na nové zážitky.

K obědu byl hovězí vývar s nudlemi a masíčkem, svíčková na smetaně a houskový knedlík. Odpolední svačina – tatranka a jablko.

Po obědě jsme se seznámili s řádem a bezpečností ve ŠvP a byla vyhlášena soutěž o nejhezčí pokoj (péče o životní prostředí).

Odpoledne – Vyhlášení hry Po stopách děda Praděda. Hra má 5 úkolů, jejich plnění bude zaznamenáno v denících. Potom vycházka do okolí a pozorování ekosystému les, práce ve skupinách, doplnění pracovního listu – Jehličnaté stromy a keře.

8.00 hod

Děti nastoupily do autobusu, všechna zavazadla. baťůžky, batohy byly naloženy a za mohutného mávání rodičů a slz smutku (či z radosti???) z loučení odjely od školy.

Fotky 2. den – ZDE ,  páťáci – ZDE , třeťáci a  čtvrťáci – ZDE a ZDE  , odpolední program – ZDE a večerní program – ZDE  .

8.45 hod

Ráno jsme se probudili do dne bez deště a začíná vykukovat i sluníčko. Noc proběhla poměrně v klidu. Na snídani byl talířek se šunkou, sýrem, máslem, zeleninou a pečivo.
Dopoledne se budeme chvíli učit ve skupinách a doplňovat pracovní list – Pojmenuj lesní zvířata a zařaď je do příslušných živočišných skupin. Taky začíná Zvířátkový den – budeme si malovat obličeje a proměníme se v různá zvířátka. Po svačině (banán) vyrazíme na okolní sportoviště a budeme závodit v družstvech nebo hrát s míči, švihadly a lany a povíme si také o stoleté mytologické postavě Děda Praděda.

15.15 hod

K obědu bylačočková polévka a kuřecí maso na smetaně s těstovinami.
Po obědě měly děti polední klid a pošťák jim roznesl poštu.
Po odpoledním klidu byla připravena svačinka – sýrová pomazánka s chlebem a čaj.

Odpolední program:
Pěší túra po okolí zaměřená na přírodní společenství les. Práce ve skupinách, pojmenuj lesní zvířata a zařaď je do příslušných živočišných skupin.

Večerní program:
Zvířecí kvíz – rozdělení dětí do skupin a plnění zadaných úkolů. Vyhodnocení soutěže a předání diplomů.

22.00 hod

Po dlouhé odpolední vycházce dětem vyhládlo a tak s chutí snědly připravenou večeři – rybí filé, bramborovou kaši a meruňkový kompot.

Po večeři jsme se sešli ve společenské místnosti, kde proběhl večer plný her se zvířecí tématikou.
V rámci her si děti procvičily zábavnou formou své vědomosti a dovednosti. První tři týmy byly náležitě oceněny.

Fotky 3. den – bazén ZDE , páťáci – učení a bazén – ZDE , středa  odpoledne – fotky ZDE  a večer – ZDE

9.00 hod

V noci spali všichni jako šípkové Růženky. Pobyt a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu všem očividně svědčí. V noci pršelo a dnes to nevypadá moc nadějně. Zase začíná pršet.
Na snídani byl obložený sýrový talíř, pečivo a čaj.
Dopoledne si budeme povídat o způsobech orientace v terénu, turistických značkách, značení naučných stezek. Budeme pozorovat přírodu v závislosti na změně nadmořské výšky. Po svačině (koláč a perníková buchta s borůvkami, mandarinka) máme domluvený bazén.

14.00 hod

K obědu jsme měli zeleninovou polévku, špenát s vepřovými kousky a bramborový knedlík. Venku se vyčasilo, tak nás bude čekat cesta za pokladem a různé soutěže na hřišti.
Všichni jsme v pořádku a moc se nám tady líbí.

21.00 hod

Počasí se odpoledne umoudřilo a tak jsme zvládli pogram venku. Krásně jsme zasportovali na hřišti a cesta za pokladem byla také báječná. K večeři byly buchtičky s krémem a pořádně jsme se nadlábli.

Večer jsme zpracovávali pracovní list – Co znečišťuje ovzduší? Vytvářeli myšlenkové mapy – Jak můžeme předcházet znečištění ovzduší? Diskutovalina téma „ Rozdíly ovzduší v CHKO Jeseníky a v průmyslovém regionu Bohumínsko“.

Fotky 4. den – z výletu – ZDE , večerní program – fotky – ZDE a ZDE a ještě  – ZDE.

8.30 hod

Dnes jsme se opět vyspali do růžova, ale probudili jsme se do chladného rána.

Snídaně dětem chutnala, protože byly oblíbené čokoládové kuličky s mlékem.
Za chvíli se budeme připravovat a vyrazíme na Červenohorské sedlo, kde si ověříme v praxi včera nabyté znalosti o orientaci v terénu.
Svačinu ( jablko a tatranka) si bereme s sebou a vychutnáme si ji na čerstvém vzduchu.

15.10 hod

Na výletě si s námi sluníčko hrálo na schovávanou, ale přesto jsme si ho náležitě užili. Prohlédli jsme si sjezdovky a kapličku obětem neštěstí na horách.
V hotelu Červenohorské sedlo dostaly děti teplý čaj a mohly si zakoupit upomínkové předměty.

Na oběd jsme se všichni těšili, protože po túře nám pěkně vyhládlo. Uvařili nám gulášovou polévku, kuřecí plátek s bramborem, zeleninovou oblohou a mrkvičkový salát. MŇAM!

Odpoledne nás čeká zajímavý program. Půjdeme na bazén, budeme tvořit deníky a kreslit obrázky z výletu. Také nás k večeru navštíví člen horské služby a povyprávím nám o dodržování pravidel chování v CHKO.

22.00 hod

Na odpolední svačinku děti dostaly sladké pochutnáníčko – rohlík s nutelou. Získanou energii mohli využít při venkovním fotbálku, soutěžení a lumpačení v bazénku.
Před večeří byly děti odměněny diplomy a sladkostmi.

Nejen svačinka, ale i večeře potěšila dětská bříška. Co to asi mohlo být? …….. Vaše děti vám to prozradí.

Náš týdenní pobyt jsme ukončili maškarním plesem se soutěžemi. Všem se nám bude stýskat a těšíme se na další školu v přírodě.

Fotky 5. den – fotky  – ZDE , páťáci 5. den – fotky – ZDE ,

9.15 hod

Dnes jsme se opět vyspali do růžova. Pobyt na čerstvém vzduchu, dostatek pohybu, bohatý program a režim všem dětem svědčí.

Na snídani byl párek s kečupem nebo hořčicí, pečivo a čaj, na svačinu bude ovoce.

Dopoledne si budeme povídat o:

Lidské aktivity a jejich vliv na životní prostředí. Doplnění pracovního listu – Rozhodni, jaké je správné chování v přírodě. Diskuse o rozdílech v přírodě – CHKO Jeseníky a průmyslový region Bohumínsko. Žáci hledají možnosti nápravy.

Taky si sbalíme kufry a rozloučíme se s oblíbenými místy.

K obědu bude hovězí vývar s nudlemi, kotleta na kmíně, rýže a kompot.

Ve 14.00 hodin budeme odjíždět. Cesta sem trvala 3 hodiny. Předpokládaný návrat ke škole je v 17.00 hodin.

Škola v přírodě – Súkenická / 8. 4. – 12. 4. 2019

Škola v přírodě 2019 pod názvem „PŘÍRODA 2019“ se  koná v rámci 13. výzvy „Programu podpory ozdravných pobytů dětí z oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší“. Rozhodnutí ministra životního prostředí ČR č. 06971762  ze dne 11. 06. 2018 o poskytnutí podpory ze Státního fondu Životního prostředí ČR.

Materiály ke stažení:

  • Zdravotní způsobilost –zde .
  • P1 P2 PŘÍRODA 2019 Sůkenickázde .

Informace k ozdravnému pobytu PŘÍRODA 2019 – zde.

Telefonický kontakt: 734 788 685

Moooooooooooc velké poděkování všem pracovníkům školy za laskavý a obětavý přístup při práci s dětmi na ozdravném pobytu školy v období 8. 4. – 12. 4. 2019. Ředitelka školy.

14.10 hod

Děti právě vyjíždějí od hotelu. U školy by mohly být kolem půl 4.

8.40 hod

Ráno snídaně v 8.00, potom se chvilku učíme, budeme hledat rozdíly mezi chráněnou krajinnou oblastí Beskydy a  průmyslovu oblastí Bohumínska. Potom jdeme balit, oběd máme ve 12.00 a po obědě následuje polední klid do 13.30. Autobus má přijet ve 13:45 a ve 14.00 vyrážíme. Doma bychom měli být o půl 4.

Fotky 4. den – zde a zde a zde , z vyhodnocení – zde , z maškarního reje – zde a zde .

20.00 hod

K večeři měly děti velikou mňamku – smažený sýr s hranolkama. To byla dobrota…. Teď nás čeká poslední večer. A na něj jsme se pořádně připravili. Bude maškarní ples. takže trsám, trsám trsám…. A taky soutěžíme. Prostě si to užíváme.

14.30 hod

Odpoledne mají prvňáčci stavby z přírodních materiálů a přípravu na maškarní ples. Páťáci budou vyrábět čelenky a náramky přátelství. Na oběd byl hovězí vývar s nudlemi a rajská s knedlíkem a hovězím masem. Jako překvapení byl ananasový pohár se zmrzlinou a se šlehačkou. Po obědě jsme měli slavnostní vyhodnocení ŠvP. Rozdaly se diplomy a odměny za všechny sportovní soutěže. Dostaly odměnu i děti, které měly celou školu v přírodě „Pokojíček jako ze škatulky“. Na odpolední svačinu byl chleba se sýrem a čaj. Večer bude maškarní ples.

8.40 hod

Dnes jsme se probudili do velmi chladného rána. Naštěstí neprší ani nesněží. Na snídani jsme měli rohlík se šunkovou pěnou, zeleninovou oblohu a čaj. Dopoledne se budeme chvilku učit. Prvňáci budou vyrábět skládanku Chameleon,pracovní list zvířata. Páťáci mají pracovní list – Ochrana přírody a zdravý životní styl. Potom vyrazíme na turistickou vycházku na chatu Třeštík. Na svačinu byla přesnídávka s piškoty.

Fotky 3. den – zde a zde a zde a odpoledne zde .

17.40 hod

Odpoledne hra O poklad koktavého mudrce. Čekala nás vycházka po značené trase, orientace v terénu, plnění přírodovědných úkolů.  Poznávali jsme způsoby orientace v terénu, mapy, turistické značky, značení naučných stezek. Začalo pršet, tak jsme se přesunuli do chaty psát deníky a poslouchat písničky. Na večeři budou palačinky s ovocem a se šlehačkou. Pokud se počasí umoudří, čeká nás ještě stezka odvahy.

13.20 hod

Malování se vydařilo, páťáci všechna zvířátka namalovali. Po dopoledním programu nám hodně chutnal oběd. Měli jsme zeleninovou polévku, kuřecí plátek v těstíčku a brambory s oblohou. Počasí je zatím krásné, tak snad nám to vydrží. Venku je hezky, sluníčko svítí a my po poledním klidu půjdeme ven. Prvňáci budou hledat poklad a velcí soutěžit v zábavné hře Pevnost Boyard. Na svačinku bude obložený chléb.

10.00 hod

Noc proběhla v pořádku. Probudili jsme se do chladného rána. Po snídani (vánočka s máslem a džemem, kakao) se budeme chvilku učit a potom budeme kreslit na obličej – zábavná soutěž s hádáním – jaké představuji zvíře? Přečteme si místní pověst O sirotkovi z Radhoště. Budeme doplňovat pracovní list Ochrana přírody.

Fotky 2. den – zde a zde .

O problému s fotkami víme a snažíme se jej řešit.

21.00 hod

Odpoledne jsme strávili venku, bobovali jsme na zbytcích sněhu. Nejvíce se nám líbilo v lese, kde jsme stavěli domky a pevnosti z přírodních materiálů. Pořádně jsme se při tom vyřádili. Prvňáci soutěžili na hřišti v běhu, ve skoku a hodu do dálky. Po návratu jsme pokračovali ve tvorbě deníků, kde jsme zaznamenali dojmy z dopoledních i odpoledních aktivit. Na večeři bylo rizoto a potom propukl „zvířátkový večer“. No a před spaním jsme se ještě dívali na film.

13.20 hod

Dopolední túru jsme si protáhli (celkem jsme ušli 8 km a odměnou nám byla kofola) a na oběd jsme se vrátili před chvílí. K bědu je čočková polévka, guláš s knedlíkem. Teď budeme  odpočívat a připravovat se na odpolední program.

9.15 hod

První noc proběhla v klidu a děti se probudily do růžova. Venku je opět krásně a nás čeká bohatý program. Po snídani (rohlík s máslem a šunkou, zelenina, čaj) vyrazíme na delší túru. Vezmeme si s sebou svačinu (chléb se sýrem) a půjdeme po červené turistické značce přes Bumbálku do pralesa Salajka. Budeme pozorovat ekosystém lesa, poznávat byliny, dřeviny a živočichy v jejich přirozeném prostředí.

Fotky 1. den – zde a zde a zde a zde .

O problému s fotkami víme a snažíme se jej řešit.

20.40 hod

Odpoeledne jsme vyrazili na průzkum okolí. Půjčili jsme si klíče od rozhledny Sůkenická a dívali se do daleka. Zašli jsme až na Slovensko, taky jsme si zajezdili na sněhu na lopatách. V lese jsme povídali o stromech a poznávali přírodní společenstvo les. Byla vyhlášena hra“Putování za skřítkem z Radhoště“, ta má 5 úkolů, které budeme zaznemávat v denících. Na svačinu byl chléb se šunkou a na večeři přírodní kuřecí plátek s rýží a zeleninou. Večer jsme se vyřádili na diskotéce. Teď už jsou děti v postýlkách a usínají. Aspoň doufáme…

12.00 hod

Před obědem jsme se byli podívat na chvíli venku. Sluníčko krásně svítí, obloha je modrá a je nádherně vidět Lysá Hora. V okolí hotelu jsou ještě nesouvislé zbytky sněhu. Oběd bude výborný – polévka s játrovými knedlíčky, řízek a bramborovou kaší a broskvový kompot. Po obědě si chvíli odpočineme a potom hurá za dobrodružstvím do lesa.

9.45 hod

Všichni dojeli v pořádku. Děti se ubytovávají budou vybalovat kufry.

8.00 hod

Děti nastoupily do autobusu, všechna zavazadla. baťůžky, batohy byly naloženy a za mohutného mávání rodičů a slz smutku (či z radosti???) z loučení odjely od školy.